Da sončne elektrarne niso zgolj muha enodnevnica dokazujejo številke. Portal za fotovoltaiko že od leta 2007 spremlja stanje na trgu sončne energije in iz informacij, ki so zapisane na strani je razvidno, da se je trg sončnih elektrarn prvih nekaj let razvijal počasi a zanesljivo, zadnja leta pa dobesedno eksplodiral.
»Trend rasti zanimanja za sončne elektrarne in toplotne črpalke spremljamo že nekaj let, a takšnega povpraševanja, kot smo mu priča v zadnjih mesecih ne pomnimo«, se strinja tudi direktor podjetja Enertec d. o. o. z blagovno znamko Moja elektrarna, Peter Kumer. Trga sončnih elektrarn in toplotnih črpalk veljata v tem trenutku za najhitreje rastoča trga. Razlog za to so razmere v svetovnem merilu, ki močno vplivajo na cene energentov in jih spreminjajo iz dneva, trgovci pa so prilili še dodatnega olja k ognju s tem, ko omejujejo količine nabave (peleti, kurilno olje itd).
Sončna elektrarna proizvede dovolj električne energije
Pogosto dobimo vprašanje, koliko električne energije proizvede sončna elektrarna na strehi doma. Naš odgovor je vedno enak – popolnoma dovolj za vaše potrebe. Koliko konkretno bo sončna elektrarna proizvedla električne energije je seveda odvisno od njene moči. Praviloma bo sončna elektrarna z nazivno močjo 1 kW letno proizvedla 1.100 kWh električne energije.
Da lahko določimo nazivno moč sončne elektrarne, moramo najprej v detajle poznati vašo porabo in nato lahko na podlagi tega naredimo izračun, kako veliko in močno sončno elektrarno potrebujete, da bo lahko zadostila vsem vašim potrebam. V povprečju slovenska gospodinjstva na mesečni ravni porabimo med 150 kWh in 600 kWh električne energije. Glede na povprečno velikost sončne elektrarne pa je poraba višja, tudi do 1000–1300 kWh, sploh v primeru ogrevanja s toplotno črpalko.
Pri Bitenčevih so junija proizvedli skoraj 1.000 kWh električne energije
Kot ste zagotovo že zasledili, smo del spletne oddaje, ki si jo je mogoče ogledati na Siol.net. V njej smo se z družino Bitenc podali na popotovanje do energetske samooskrbe in trajnostnega ravnanja s pomočjo izrabe sončne energije. Prejeli smo prve podatke o proizvodnji in porabi električne energije s pomočjo sončne elektrarne. Na streho njihove hiše smo v mesecu maju namestili sončno elektrarno nazivne moči 6,57 kW, ki jo sestavlja 18 fotovoltaičnih modulov Full Black. Odlikuje jih nevpadljiv dizajn in zelo visoka učinkovitost. Sama sončna elektrarna pa se razteza na 30 m2 površine.
Sončna elektrarna družine Bitenc je v mesecu juniju, ki je bil nadpovprečen, ko govorimo o številu sončnih ur in temperaturah, proizvedla kar 954,3 kWh električne energije, njihova poraba pa je znašala 393,4 kWh električne energije. S proizvedeno električno energijo so pokrili vse potrebe po električni energiji, višek pa oddali v omrežje. Ob upoštevanju dejstva, da povprečna cena električne energije za gospodinjstva znaša 0,20€/kWh, je strošek električne energije v mesecu juniju za družino Bitenc bil približno 79 €.
Slovenija, dežela na sončni strani Alp
Slovenija ne nosi zaman naziva »Dežela na sončni strani Alp«, saj velja za eno bolj osončenih evropskih držav. Letno imamo skoraj 2.000 sončnih ur, več jih imajo samo še v sredozemskih državah. Za primerjavo – na Malti imajo približno 3.000 ur sonca letno, medtem ko na Islandiji samo okrog 1.200 ur. Povprečno sončno obsevanje na kvadratni meter je v Sloveniji večje od 1.000 kWh/m2. Največje obsevanje je seveda na Primorskem in Goriškem, okrog 1.300 kWh/m2, na Dolenjskem, v SV Sloveniji, na Kozjanskem in v Posavskem hribovju okrog 1.200 kWh/m2, nekaj manj pa v osrednji Sloveniji. Kar se tiče regijsko, so prav vse regije primerne za namestitev sončne elektrarne. Bolj pomembno kot to je njena mikrolokacija (usmerjenost in lega strehe itd).
V kolikor vas zanima, ali je tudi vaša streha primerna za sončno elektrarno in koliko električne energije bo le-ta proizvedla, preizkusite našo aplikacijo, ki vam bo olajšala načrtovanje nove sončne elektrarne.