V maju je na spletni portal Siol.net prišla nova spletna oddaja Gremo na sonce, zgodba katere del je tudi Enertec, Moja elektrarna.
S slovenskim parom, Anteo in Urošu Bitencem, smo se podali na popotovanje do energetske samooskrbe ter trajnostnega ravnanja s pomočjo izrabe sončne energije.
Nestabilnost in nenehna rast cen električne energije in drugih energentov je znana Slovenca, Anteo in Uroša Bitenca, pripeljala do razmisleka o alternativah. Mesečni stroški so se namreč opazno povišali, velika razlika je bila pri položnica za električno energijo.
Ko sta razmišljala o možnih rešitvah, so jima na misel prišli varčevanje z energijo, menjava dobavitelja ali prehod na zelene vire energije, kar se je izkazalo za pravo rešitev. Odločila sta se za gradnjo sončne elektrarne, nakup električnega avtomobila, in postavitev akumulatorske baterije.
Družini Bitenc je z veseljem priskočila na pomoč tudi naša ekipa.
V prvi oddaji smo preverili, ali je streha Antee ter Uroša sploh primerna za postavitev sončne elektrarne, kako izračunati moč sončne elektrarne in kako poteka pridobitev soglasij.
Osnovni podatek, ki ga potrebujemo za določitev velikosti sončne elektrarne je podatek o mesečni porabi električne energije v preteklem letu. Tričlanska družina Bitenc v enodružinski hiši porabi približno 7.000 kilovatnih ur električne energije na leto oziroma 580 kWh na mesec. Urošu smo predstavili našo inovativno aplikacijo, s pomočjo katere je samostojno preveril, ali je njegova streha primerna za postavitev sončnih celih in kako veliko elektrarno potrebuje njegova družina.
Po ogledu na sami lokaciji smo začeli s skrbnim načrtovanjem, meritvami in poskrbeli za najboljše dimenzioniranje glede na dane pogoje na njuni enodružinski hiši. Moč sončne elektrarne za samooskrbo mora biti približno 7 kW. Strošek naložbe za sončno prihodnost pri izdelavi na ključ je približno 8.400 evrov. Pri ceni električne energije 0,10 €/kWh in trenutnih prispevkih se elektrarna povrne v dobrih 7 letih.
Za postavitev sončne elektrarne sta Antea in Uroš morala pridobiti soglasje lastnikov ali solastnikov stavbe in soglasje pooblaščenega elektro distributerja, na katerega je bilo potrebno počakati od enega do dveh mesecev, ter pogodbo o priključitvi in dostopu.
V drugi oddaji smo preverili, kako poteka namestitev sončnih panelov na streho hiše družine Bitenc. Končali smo v zgolj enem dnevu!
Ko je bila dokumentacija urejena, se je naša ekipa vrnila na delo in sledila je še zadnja faza – montaža in zagon sončne elektrarne. V enem dnevu smo namestili 18 modulov na 30 kvadratnih metrov površine. Izbrali smo v Avstriji izdelane solarne module Full Black, ki jih odlikuje nevpadljiv dizajn in visoka učinkovitost.
Moč generatorja znaša 6,57 kWp. Izhodna moč sončne elektrarne je omejena na 80 % priključne moči odjema. Inštalirana moč sončne elektrarne je lahko tudi višja, vendar je potrebno zagotoviti, da izhodna moč ne presega priključne moči elektrarne.
Po namestitvi fotovoltaičnih panelov, je bilo potrebno solarni modul priključiti na pravo omrežje. Sončna elektrarna je tako začela služiti svojemu namenu in Uroševa družina je lahko uživala v lasno pridelani električni energiji.
Po montaži sončne elektrarne se naše delo ne zaključi. Strokovni pristop in odzivnost sta ključnega pomena tudi pri vzdrževanju sončnih naprav. Družini Bitenc nudimo 12-letno garancijo, ki zagotavlja varno in učinkovito delovanje. Reden pregled nad delovanjem panelov bo zagotovil najvišji izkoristek sončne energije v vsakem trenutku in posledično dolgoročno ustvarjanje prihrankov.
Tričlanska družina Bitenc že lahko uživa v energiji, ki jo dobavljajo solarni paneli na strehi njune enodružinske hiše. Srečno na poti energetske samooskrbe vam želimo!
Semafor prihrankov
Bralci portala bodo lahko vsak mesec spremljali mesečno in kumulativno porabo ter pridelavo električne energije, tako bodo lahko v realnem času videli, koliko električne energije proizvede elektrarna. Projekt bomo sklenili po enem letu delovanja sončne elektrarne, ko bomo v posebni oddaji preverili, kakšna je energetska in finančna bilanca investicije v lastno elektrarno.