Državni zbor je potrdil predlog Zakona o oskrbi z električno energijo, ki zadeva tudi obstoječe lastnike in potencialne investitorje v sončne elektrarne. Sedaj je na potezi Državni svet, ki bo odločal o končnem sprejetju zakona. V novem zapisu smo preverili, kakšne so predvidene novosti.
Zakona o oskrbi z električno energijo (ZOEE) je eden od šestih zakonov, na katere vlada razgrajuje energetski zakon. Največ novosti v predlogu zakona vsebuje povsem novo poglavje o razmerjih elektroenergetskih podjetij s končnimi odjemalci.
Poglavje podrobneje ureja že sedaj določene pravice končnih odjemalcev, kot je pravica do proste izbire dobavitelja električne energije, pravica do menjave dobavitelja ali pravica do jasnega in preglednega računa.
Blaž Košorok z ministrstva za infrastrukturo je med novostmi izpostavil še pojem aktivnega odjemalca, neodvisne agregatorje, energetske skupnosti državljanov, pravico do pogodbe z dinamično ceno, nadaljevanje uvajanja pametnih števcev, pravico do proizvodnje, shranjevanja in prodaje električne energije, definicijo energetske revščine ter dolžnosti in prepovedi na področju elektromobilnosti.
Pomembne novosti ZOEE
Predlog ZOEE določa številne pomembne novosti:
-
Sklepanje pogodb z več dobavitelji hkrati
Bolj jasno in podrobno so urejene pogodbene pravice končnih odjemalcev in določene posebne pravice gospodinjskih odjemalcev, ki so tudi potrošniki v smislu prava varstva potrošnikov. Ključna novost je, da lahko končni odjemalec pogodbo o odjemu električne energije sklene z več dobavitelji hkrati.
-
Aktivni odjemalci
Novost so aktivni odjemalci, odjemalci, ki v omrežje električno energijo tudi oddajajo, lahko pa po potrebi prilagajajo svoj odjem. Ti so sicer obstajali že do sedaj, a je bil njihov položaj le deloma urejen na področju samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov. ZOEE odslej celostno ne glede na izvor električne energije ureja aktivne odjemalce. Ti odjemalci lahko brez nesorazmernih ali diskriminatornih zahtev vstopajo na trg, zanje pa ne veljajo nesorazmerne omrežnine.
-
Sklepanje pogodb z dinamičnimi cenami
Kot novost se uvaja pravica do sklenitve pogodbe z dinamičnimi cenami, torej cenami, ki se sproti prilagajajo trgu. Takšno pogodbo lahko zahteva vsak končni odjemalec, ki ima nameščen napredni števec. Pogodbe z dinamičnimi cenami pa mora zagotoviti dobavitelj, ki ima sklenjene pogodbe o dobavi električne energije z več kot sto tisoč končnimi odjemalci. Zakona tudi varuje končne odjemalce, saj jih mora dobavitelj pred sklenitvijo take pogodbe v celoti seznaniti s priložnostmi, stroški in tveganji pogodb z dinamičnimi cenami električne energije.
Tukaj najdete celotno besedilo predloga ZOEE, ki ko po sprejetju v DZ čaka še potrditev v DS.
Samooskrba je korak v pravo smer
Sončna elektrarna je zanesljiva in trajnostna rešitev, ki pripomore k samooskrbi in neodvisnosti od dobave z električno energijo. Številne možnosti, ki jih prinaša nov predlog zakona, bi lastnikom in bodočim investitorjem, poenostavile pot do uresničitve samooskrbe. Kar je v času energetske krize, kot smo ji priča, še posebej dobrodošlo.
Smo torej še en korak bližje sprejetju novega Zakona oskrbe z električno energijo. Sedaj je na potezi Državni svet, ki bo odločal o njegovem končnem sprejetju.