Poceni elektrika – besedna zveza, na katero vse redkeje naletimo. Cene elektrike na mednarodnih trgih so namreč poskočile, prvi slovenski dobavitelji so že podražili položnice. Koliko se je v zadnjem četrtletju podražila električna energija pri nas, kaj nas čaka v prihodnje in kako ukrepati?
Maloprodajne cene elektrike v Q3 2021
Ministrstvo za infrastrukturo je objavilo statistiko strukture reprezentativnih cen električne energije med julijem in septembrom. Maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca je znašala 173 EUR/MWh in se je v obdobju treh mesecev povišala za 5 %, za povprečnega gospodinjskega odjemalca pa je znašala 117 EUR/MWh, kar je 8 % več kot v prejšnjem trimesečju.
Podrobneje o spremembe za gospodinjske odjemalce
Cena električne energije je v 3. trimesečju 2021 za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašala 66,4 EUR/MWh, kar je 2 % več kot pred letom dni oz. v povprečju 3 % več kot v prejšnjem trimesečju. Omrežnina za uporabo elektroenergetskega sistema je znašala 52,4 EUR/MWh in je bila v primerjavi z lansko za 3 % višj. Zaračunane dajatve za namene energetike so za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašale 20,1 EUR/MWh in so se v letu dni povišale za 2 %. Trošarina je ostala nespremenjena – 3,05 EUR/MWh.
»V 3. trimesečju 2021 je za povprečnega gospodinjskega odjemalca delež postavke energija v strukturi maloprodajne cene znašal 38,4 %, delež omrežnine 30,2 %, delež dajatev v energetiki 11,6 %, delež trošarine 1,8 % in davek na dodano vrednost 18,0 % končne maloprodajne cene,« navajajo na ministrstvu.
Podrobnejši podatki so na voljo tukaj.
Zakaj prihaja do podražitev?
Morda na prvi pogled podražitve niso tako občutne, a le-te zagotovo lahko pričakujemo z zamikom. Zakaj? Ceno energentov določa skupni evropski trg, kjer so podatki zaskrbljujoči. Zaradi pomanjkanja energije cene dosegajo rekordne vrednosti. Cena električne energije se je povečala za več kot 175 %, cena plina za skoraj 300 %, nafta za okrog 65 %, emisijski kuponi pa za več kot 125 %.
In kakšno je stanje pri nas? Nekateri slovenski dobavitelji so že bili primorani k dvigu cen, spet drugi so se zaradi ustreznejše nabavne strategije podražitvam za zdaj še uspeli izogniti.
In kaj je rešitev?
Zaradi hitrega povišanja cen smo začeli razmišljati drugače in energetsko krizo uvideli kot priložnost za odgovornejše ravnanje do našega planeta. Postali smo pozorni, koliko luči gori v stanovanju, katere naprave so prižgane po nepotrebnem, kdaj peremo perilo, ipd. Že tako majhne spremembe vsakdana pripomorejo k občutnemu zmanjšanju porabe električne energije in posledično nižjim mesečnim stroškom.
Ena izmed možnosti hitrega ukrepanja je zamenjava dobavitelja električne energije. A le-ta zaradi odvisnosti od dogajanja na mednarodnih trgih prinaša zgolj kratkoročne rešitve. Zanesljivejša pot, ki reši izziv na več nivojih, je zagotovo prehod na zelene vire energije. Zaradi izjemnih naravnih danosti, ki jih nudi naša dežela (Slovenija se namreč uvršča med bolj osončene evropske države) izstopa predvsem izraba sončne energije, ki jo omogoča sončna elektrarna.
Samooskrbna sončna elektrarna = zanesljiv korak v zeleno prihodnost! Neodvisnost od tržnih cen električne energije in samozadostnost sta le dve izmed številnih prednosti, ki jih nudi. Preverite še preostale.