Vas zanima, kako poteka montaža sončne elektrarne, kakšna streha je primerna za postavitev solarnih panelov, kako dolgo traja montaža? Te in preostale dileme predstavimo v tokratnem zapisu.
Montaža in zagon le pika na i?
Mnogi zmotno predvidevajo, da sta ključni fazi izgradnje sončne elektrarne montaža in priklop. Seveda njuna vloga še zdaleč ni zanemarljiva, a je delovanje in učinkovitost sistema v precejšnji meri odvisno od kakovosti projektiranja in dimenzioniranja sončne naprave. Proces postavitve sončne elektrarne je celovit – zahteva skrbno načrtovanje, meritve in najboljše pozicironiranje glede na dane pogoje. Zato je nujno, da za izberete preverjenega in strokovno podkovanega izvajalca, ki bo kos takšnemu izzivu.
Izkušena ekipa Moja Elektrarna je na streho s 400 m2 namestila 380 modulov. Pričakovana letna proizvodnja električne energije znaša kar 70000 kWh.
Zaradi enakomerne osončenosti je v Sloveniji večino poseljenega ozemlja primernega za postavitev samooskrbne sončne elektrarne. Pozicioniranje je odvisno od naklona in usmeritve strehe ter mikrolokacije objekta.
Montaža samooskrbne sončne elektrarne je, v kolikor je bilo dimenzioniranje pravilno, so razmeroma enostavna. Uigrana in izkušena ekipa monterjev bo delo končala tudi v največ dveh dnevih. Pri načrtovanju montaže sončnih panelov je potrebno upoštevati statiko glede snežnih in vetrnih obremenitev, tip kritine in konstrukcijo ostrešja. Med namestitvijo modulov je potrebno biti pozoren na detajle namestitve podkonstrukcije pri prebojih ter simetrično razporeditev modulov, ki vpliva na končni izgled strehe.
Kakšna mora biti streha?
Tehnologija na področju solarnih panelov je močno napredovala. Montaža sončne elektrarne tako ni odvisna od vrste kritine. Panele lahko montiramo na opečne strešnike, pločevino, tegolo, bitumensko folijo. Material ostrešja (les, jeklo ali beton) vpliva na načrtovanje konstrukcije. Za montažo so primerne dvokapnice, enokapnice ter celo ravna streha. Pri ravni strehi se paneli nameščajo na nosilno konstrukcijo pod kotom in v smeri, ki omogoča najboljše izkoristke sončne energije. Pomembno je, da je uporabna površina brez morebitnih ovir, ki lahko preprečijo osončenje. Se sprašujete, kaj so te ovire? Drevesa, sosednje stavbe, dimniki, zračniki in hribi. V kolikor je streha dotrajanja in njena nosilnost vprašljiva, je priporočljiva sanacija.
Odličen dokaz, da lahko energetsko samooskrbo zagotovimo tudi na ravni strehi, je čudovit slovenski dom, predstavljen v zgornji galeriji. Nanj smo namestili 38 modulov Kioto Solar Black, skupna nazivna moč sončne elektrarne pa je 12,35 kW.
Kdaj montaža sončne elektrarne ni mogoča?
Kot je razvidno, je montaža sončne elektrarne pri nas zaradi naravnih danosti možna v večini primerov. Izvedbo odsvetujemo le izjemoma; zaradi neugodne mikrolokacije, premajhne površine, na kateri bi stala naprava, reliefa pokrajine ali usmerjenosti enokapnice proti severu. Težava nastane tudi, če se potencialni investitorji ne odločijo za sanacijo dotrajane strehe.
Za montažo sončne elektrarne potrebujemo dovoljenja
Za montažo sončne elektrarne je potrebno pridobiti soglasje vseh lastnikov ali solastnikov stavbe. Potrebovali boste tudi soglasje pooblaščenega elektro distributerja ter pogodbo o priključitvi in dostopu. V kolikor je objekt, na katerem bodo montirane sončne celice, pod spomeniškim varstvom, ne pozabite na soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Samooskrbna sončna elektrarna gradbenega dovoljenja ne zahteva.
Izberite zanesljivega energetskega partnerja, ki bo z vami na vsakem koraku uresničitve trajnostne samooskrbe.
ENERTEC – izberite sončno elektrarno in postanite del sončne prihodnost.