Življenja brez električne energije si preprosto ne znamo več predstavljati. Od nje smo odvisni na prav vsakem koraku. Kako zelo se zavedamo šele, ko zaradi izpada ob vzdrževanih delih ali popravil na omrežju, brez nje ostanemo kakšno uro,… Rešitev so sončne elektrarne.
Slovenska družina v povprečju letno porabi okrog 4.000 kWh električne energije. Se je pa to število v obdobju koronavirusa še nekoliko povečalo, saj med štirimi stenami preživimo več časa kot običajno. Po podatkih raziskave REUS 2019, gospodinjstva največ električne energije porabimo za uporabo električnega štedilnika, najmanj pa za polnjenje pametnega telefona. Tudi uporaba namiznega in prenosnega računalnika ter televizije predstavlja izjemno majhno porabo.
Kot zanimivost, največ električne energije porabijo manjša gospodinjstva, kot so enočlanska in dvočlanska (pralni stroj uporabljajo približno 130-krat letno, električno pečico uporabljajo 52 ur letno in skuhajo 437 obrokov, prenosni računalnik pa uporabljajo 1.314 ur na leto).
K sreči je krizna situacija, ki jo je povzročila vsesplošna epidemija, pri številnih vzpodbudila odgovornejše ravnanje, kamor sodi tudi oskrba z električno energijo. Ljudje se vse bolj zavedamo pomembnosti čistega in zdravega okolja ter dejstva, da nekateri tradicionalni načini pridobivanja električne energije preveč obemenjujejo okolje, zaradi česar vse bolj stremimo k izkoriščanju obnovljivih virov energije.
V Sloveniji je prva sončna elektrarna moči 1,1 kW bila postavljena leta 2001. Do leta 2005 je skupna moč vseh nameščenih sončnih elektrarn (3) znašala zgolj 13,10 kW. Kako je danes? Število nameščenih sončnih elektrarn v zadnjih letih eksponentno raste.
Eden izmed razlogov je zagotovo shema lastnega odjema (net metering), ki omogoča gradnjo sončnih elektrarn na streho lastnega doma. Po podatkih PV portala, je v Sloveniji do konca leta 2019, bilo nameščenih 8.038 sončnih elektrarn, njihova skupna moč pa je 313 MW. Vse nameščene sončne elektrarne skupno proizvedejo 268 GWh električne energije in prihranijo kar 147 kiloton CO2. Je pa delež vse proizvedene električne energije iz sončnih elektrarn kljub temu še vedno razmeroma majhen, zgolj okrog 1,8 %.
Izgradnja sončne elektrarne na ključ
Gradnje hiše, popravila avtomobila ali prenosnega računalnika se običajno ne lotite sami, ampak delo prepustite strokovnjakom. Enako naj velja tudi za postavitev sončne elektrarne. Sončna elektrarna velja za kompleksno napravo, njena uporaba pa je vezana na spoštovanje številnih predpisov. Če postavitev sončne elektrarne prepustimo strokovnjakom, bo edina skrb, s katero se boste ukvarjali, zagotovitev financ in podpis pooblastila za izvedbo postopkov priključitve ter drugih pogodb.
Izbran ponudnik, ki naj ima dobro bonitetno oceno, preverjene reference in lastno servisno službo, bo z vami od začetka do konca, na vsakem koraku. Izvajalec bo pred namestitvijo sončne elektrarne opravil tudi pregled ostrešja in kritine, naredil natančno analizo, določil najbolj optimalno lokaciji kam postaviti sončno elektrarno, kakšna naj bo njena moč, koliko modulov bo potrebnih, pomagal pa bo tudi pri pridobivanju ekokredita ali nepovratnih finančnih spodbud Eko sklada.
Energetski partner, ki mu lahko zaupate
Zaradi eksponentne rasti trga sončnih elektrarn, se kot gobe po dežju pojavljajo nova, bolj ali manj strokovna podjetja. V podjetju Moja elektrarna smo v več kot 10 letih, kolikor smo prisotni na trgu, poskrbeli za postavitev številnih, seveda še vedno delujočih sončnih elektrarn. Z lastno ekipo strokovno usposobljenih strokovnjakov ter profesionalne servisne mreže zagotavljamo visoko kakovost in zanesljivo delovanje sončne elektrarne.
Priporočamo, da se, preden se odločite za energetskega partnerja, dobro pozanimate o njihovih referencah, bonitetni oceni, morebitnih blokadah računa. Poskrbite, da bodo vašega bodočega energetskega partnerja odlikovale izkušnje, tradicija, znanje … Zaupajte preverjenim strokovnjakom, ki se lahko izkažejo tudi z raznoraznimi certifikati.
Zapomnite si, da se proces ob nakupu ne konča. Ravno nasprotno, takrat se šele začne.