V želji po izgradnji sončne elektrarne se marsikdaj zgodi, da nam načrte prekriža omejeno ali zavrnjeno soglasje, ki ga dobimo s strani elektrodistributerjev. Zavrnitev je posledica že delujočih sončnih elektrarn v sedanjem sistemu net-meteringa, ki viške proizvedene elektrike oddajajo v omrežje in ga s tem obremenjujejo. Pred leti, ko se je gradilo elektro omrežje nihče ni računal na dvosmerni pretok električne energije, ampak bolj enosmerni, zato marsikje slednje ne zagotavlja dovolj velikega obojestranskega pretoka, kar posledično prinaša omejitve ali zavrnitve elektro soglasij. In tega bo iz leta v leto vedno več. Kljub vsemu pa lahko danes z velikim veseljem sporočimo, da imamo rešitev, ki bo marsikoga razveselila in mu s tem rešila težavo, s katero so se srečevali vsi tisti, ki so prejeli omejeno ali zavrnjeno soglasje.
Rešitev se imenuje BATERIJSKI HRANILNIK
Čeprav je osnovna funkcija baterijskih hranilnikov shranjevanje viška električne energije, ki jo proizvede vaša sončna elektrarna, je to le delček tega, kaj vam baterijski hranilniki poleg vsega še omogočajo. Slednjega bodo še kako veseli vsi, novi in obstoječi uporabniki, ki so dobili omejeno ali zavrnjeno elektro soglasje, pojasnjujejo pri podjetju Enertec d.o.o., ki na trgu nastopa pod blagovno znamko Moja elektrarna.
Novi in obstoječi uporabniki z omejenim elektro soglasjem
Omejeno elektro soglasje pomeni, da kljub sistemu *net-metering lahko v omrežje oddajamo le omejeno količino električne energije. Posledično oddamo v omrežje manj energije kot jo vzamemo iz omrežja. S tem znižujemo stopnjo svoje samooskrbe in imamo dodatne stroške z električno energijo. V primeru nadgradnje z baterijskimi hranilniki vam slednji omogočajo, da viške, ki jih proizvede vaša sončna elektrarna in so nad mejo, dovoljeno z elektro soglasjem, shranite v baterijske hranilnike, kapaciteto shranjene energije pa porabite v večernem času, ki bi ga sicer morali črpati iz omrežja. Na ta način si tudi povečujete rezervo poslane energije v omrežje, ki ga lahko črpate v zimskem času, ko dnevna proizvodnja sončne električne ni dovolj, da pokrije porabo vaših električnih naprav. S tem, tudi izdatno zmanjšujete stroške morebitnega poračuna električne energije na koncu letnega obdobja.
Uporabniki z zavrnjenim elektro soglasjem
S podobnimi težavami se srečujejo tudi vsi tisti, ki so dobili zavrnjeno soglasje, s to razliko, da slednjim ni bilo dovoljeno oddajati električne energije v omrežje. Pomeni, da so lahko proizvedli le toliko električne energije, kolikor so jo potrebovali, za delovanje njihovih električnih naprav. Na ta način je njihova sončna elektrarna bila funkcionalna samo v dnevnem obdobju, ko je bilo zadosti sončne energije v večernem času, pa je bilo treba vso energijo za delovanje električnih naprav črpati iz omrežja. Z baterijskimi hranilniki pa tako lahko viške, ki jo proizvede vaša sončna elektrarna in so nad porabo v vašem gospodinjstvu shranite in jo kasneje brezplačno porabite.
Vedno bolj kompleksni fotovoltaični sistemi
Z baterijskimi hranilnik postanejo samooskrbni fotovoltaični sistemi vedno bolj kompleksni in v veliki meri zahtevajo strokoven in analitičen pristop. Pri podjetju Enertec – Moja elektrarna se implementacije baterijskih hranilnikov lotevajo večnivojsko, upoštevajoč različne dejavnike, s katerimi lahko zagotovijo učinkovito, varno in večletno obratovanje baterijskih hranilnikov. V vsakem primeru pa pozivajo vse, ki bi svoj sistem s sončno elektrarno želeli nadgraditi z baterijskimi hranilniki, da se posvetujejo s strokovnjaki, ki vam bodo znali pravilno projektirat najbolj optimalen samooskrbni sistem, vključujoč baterijske hranilnike. Na ta način se boste izognili kasnejšim zapletom in nepredvidenim stroškom, ki vas lahko doletijo.
Baterijski hranilniki so korak v pravo smer za vse
Baterijski hranilniki so ob poplavi zavrnjenih ali omejenih soglasij postali rešilna bilka za vse, ki bi si želeli v prihodnosti imeti del neodvisnih energetskih rešitev. Jeziček na tehnici v korist nakupa in posledično uporabe baterijskih hranilnikov pa je nagnila tudi država, ki s subvencijami pripomore k lažji odločitvi posameznikov.
V prihodnosti se obeta sprememba obračunskega obdobja proizvedene in porabljene električne energije sončnih elektrarn iz letnega na dnevni obračun. To iz vidika energetske samooskrbe in čim večje učinkovitosti pomeni, da bodo hibridni sistemi sončna elektrarna + baterijski hranilniki najboljša kombinacija saj vam bodo slednji omogočali tudi največjo stroškovno učinkovitost.
Prihodnost, ki že trka na vrata
Čeprav so sončne elektrarne še do pred nedavnim bile edini primer dobre prakse pri zagotavljanju zadostne in brezplačne električne energije za vaše gospodinjstvo pa se prihodnost riše mnogo širše z več izzivi in še več priložnosti. Tega se zaveda vedno več gospodinjstev, ki si s pomočjo električne energije pridobljene s sončnimi elektrarnami že sedaj ogreva sanitarno vodo in tudi bivalne površine, s čimer postajajo stroškovno še mnogo bolj učinkoviti. Ta poteza ima za posledico ne samo pozitiven finančni učinek ampak tudi ekološki v skrbi za naš planet.
S širitvijo e-mobilnosti in upravljanju le-te postajajo močan dejavnik tudi električni avtomobili, ki s svojimi baterijami-hranilnik dodatno vplivajo tako na porabo električne energije v gospodinjstvu kakor tudi pri zagotavljanju energetske učinkovitosti le-te.
Na ta način lahko vidimo, da bo ob sončni elektrarni vedno več dejavnikov, ki bo vplivala na energetsko učinkovito rabo pridobljene in porabljene električne energije v gospodinjstvu, kar bo iz vidika upravljanja zahtevalo uporabniško-analitičen pristop.
Tega se zavedamo tudi v podjetju Enertec Moja elektrarna kjer v ta namen že razvijamo energetsko-krmilni modul s pomočjo katerega boste svojo pridobljeno energijo najbolj učinkovito upravljali in tako iz vašega sistema potegnili maksimalen učinek.