Cene električne energije gredo zadnja leta v nebo in zdi se, da se bo ta trend nadaljeval še nekaj časa. Narava dela in vse hitrejši tempo življenja pa vodita v vedno večjo porabo električne energije tudi v podjetjih. Sončna elektrarna za podjetja zmanjšuje stroške podjetja.
Kako torej pristopiti k temu izzivu, da boste kljub podražitvam in vedno večji porabi še naprej ostali konkurenčni in zagotavljali stabilno okolje za svoje zaposlene ter konstantno rast podjetja?
Pomena samooskrbe se najpogosteje začnemo zavedati v kriznih obdobjih, teh pa je v zadnjih letih bilo kar nekaj. Da je sončna elektrarna korak v pravo smer, je jasno tako rekoč že vsem. Tega so se pred časom začeli zavedati predvsem v gospodinjstvih, kjer prednosti, ki jih prinaša tovrsten način pridobivanja električne energije, izkoriščajo že vrsto let.
Za prehod na obnovljive vire energije pa se odločajo tudi največja svetovna podjetja, med katerimi sta na primer Google in Apple, vedno več takšnih podjetij pa najdemo tudi v Sloveniji.
Kako sončna elektrarna za podjetja pripomore k njihovemu poslovanju?
Sončna elektrarna za podjetja k uspešnemu poslovanju podjetja pripomore na več različnih načinov. Primarni cilj vsega je zmanjšanje stroškov obratovanja in zagotavljanje konkurenčnosti ter stabilnosti.
-
Zmanjšanje stroškov električne energije
Sončno elektrarno lahko postavimo na vsako stavbo oziroma površino, ki je obsevana s sončno svetlobo, tudi na tla. Z njeno izgradnjo boste lahko v podjetju proizvajali lastno električno energijo, s čimer boste postali neodvisni od dogajanja na trgu, obenem pa precej zmanjšali stroške električne energije.
V kolikor je boste proizvedli več, kot je potrebujete, jo lahko s pomočjo hranilnikov električne energije preprosto shranite za tiste dneve, ko je ne bo dovolj. V večini imajo sicer podjetja največjo porabo električne energije preko dneva, kar se odlično pokriva z njeno proizvodnjo.
-
Trajnostno poslovanje in družbena odgovornost
Z uporabo sončne elektrarne za večje porabnike in proizvodnjo lastne električne energije, boste naredili korak proti trajnostni usmerjenosti, s tem pa prispevali k ohranjanju okolja za generacije, ki še prihajajo. Sončna elektrarna velja za okolju prijazno naložbo, saj temelji na izkoriščanju obnovljivega vira energije in pri tem ne proizvaja CO2.
-
Dolgotrajna in zanesljiva naložba
Naložba v sončno elektrarno je ena bolj zanesljivih, saj podjetju zagotavlja stabilnost in zmanjšuje tveganja, obenem pa ohranja njegovo konkurenčnost. Prav tako ima sončna elektrarna zelo dolgo življenjsko dobo, tudi 30 let, povračilna doba v investicijo pa je relativno kratka, saj so stroški vzdrževanja zelo nizki.
To pomeni, da boste naslednjih 20 let s proizvodnjo električne energije ustvarjali prihranke.
-
Enostavna za vzdrževanje
Sončna elektrarna je izpostavljena različnih vremenskim vplivom – vse od sonca, dežja, snega, toče in močnih vetrov, zato je potrebno redno servisiranje in vzdrževanje, ki pa je lahko z uporabo simulatorja #ZaSončnoPrihodnost zelo preprosto.
Rešitev v gostilni Pec
V gostilni Pec so se pred štirimi leti odločili za popolno prenovo gostinsko-storitvenega objekta. V okviru te prenove so se odločili tudi za prehod k rabi obnovljivih virov energije. Obstoječi ogrevalni sistem so zamenjali s toplotno črpalko, kot vir električne energije pa so si izbrali sončno elektrarno.
A tu je nastopila težava – od distributerja so sicer dobili soglasje za priključitev, vendar je, zaradi omejitev obstoječe infrastrukture, bila dovoljena priključna moč bistveno manjša. Nadgradnja infrastrukture ni prišla v poštev, saj je predstavljala previsoke stroške.
V želji po rešitvi so se v podjetju obrnili na nas, kjer smo poiskali optimalno rešitev za njihove izzive. Sončno elektrarno smo tako postavili na vseh obstoječih strešnih površinah, tudi na strehi pokrite terase, dodatno pa smo postavili še solarni nadstrešek, na katerega smo namestili fotovoltaične module, obenem pa dodali še polnilnice za električna vozila.
Ker pa je med proizvodnjo sončne elektrarne in soglasjem elektro distributerja prihajalo do odstopanja, smo na objektu namestili še hranilnik električne energije. Vso ustvarjeno električno energijo porabijo, v omrežje je ne oddajajo, saj je izračun njihovih potreb bil narejen strokovno in najbolj optimalno.
Kako se lotiti projekta samooskrbe podjetja?
Podjetja, ki želijo zmanjšati strošek električne energije in v določenem deležu biti neodvisni od razmer električne energije na trgu, lahko proizvajajo lastno električno energijo. Obstaja več možnosti izvedb sončne elektrarne, v osnovi so takšne sončne elektrarne vključene na interno električno omrežje po shemah priključitve PS.1C in PS.2.
Obe shemi sta primerni za sončne elektrarne za večje porabnike, pri čemer se pri PS.2 namesti dodaten neto števec proizvedene električne energije sončne elektrarne, ki izkazuje proizvodnjo čiste zelene električne energije z ničelnimi emisijami CO2. V obeh primerih velja, da se del proizvedene električne energije neposredno porabi na objektu samem, viške pa lahko prodate v električno omrežje.
V tem primeru bodo na voljo tudi subvencije. Za izgradnjo sončne elektrarne je poleg strehe objekta mogoče izkoristiti tudi solarni nadstrešek za parkirišča in druge pomožne objekte.
Prvi korak v neodvisno prihodnost je zagotovo posvet s strokovnjaki, ki bodo na podlagi povprečne letne porabe električne energije v vašem podjetju in velikosti uporabnih ter razpoložljivih površin, določili velikost in moč sončne elektrarne za vaše potrebe.
Po pregledu vam bomo pripravili ponudbo, po podpisu pogodbe pa poskrbeli še za vso potrebno dokumentacijo (ta je odvisna od izbire sheme), pridobili dovoljenja, sledila bosta montaža in priklop sončne elektrarne.
V Sloveniji je potencial izjemno velik
Letna količina sončne energije, ki pade na Zemljo kar 8.000 krat presega potrebe po primarni energiji. Slovenija, dežela na sončni strani Alp, spada med bolj osončene države v Evropi. Več sonca prejmejo samo še sredozemske države, najmanj pa skandinavske.
Povprečno sončno obsevanje na kvadratni meter horizontalne površine je namreč 1000 kWh. V Sloveniji tako skorajda ni območja, ki bi bilo neprimerno za postavitev sončne elektrarne.
Do sončne elektrarne v samo 90 dneh
Ponekod je samo na ogled objekta, na katerega želite postaviti sončno elektrarno, potrebno čakat 2-3 mesece. V podjetju Moja elektrarna smo ravno zaradi tega v zadnjem obdobju več pozornosti namenili optimizaciji procesov in posledično skrajšali pot do sončne elektrarne ter tako zagotovili najhitrejšo realizacijo vašega projekta.
Od pridobljenega soglasja pa do priklopljene sončne elektrarne za večje porabnike boste potrebovali zgolj 90 dni.