Trend sodobne arhitekture prinaša navdušenje nad gradnjo ravnih streh, tako pri poslovnih kot tudi individualnih stavbah. V luči trenutnih razmer na trgu energentov, ko vsi strmimo k neodvisnosti, se pogosto pojavi pomislek o namestitvi solarnih panelov. Je postavitev sončne elektrarne na ravno streho smiselna, učinkovita?
Ravne strehe so v trendu
V Sloveniji sicer še vedno prevladuje tradicionalna oblika streh – strme dvokapnice z negorljivimi kritinami, a pojavlja se vedno več investitorjev, ki se spogledujejo z idejo o ravni strehi. Razlogov, da postajajo ravne strehe vedno bolj priljubljene je več. Videz je zagotovo eden izmed njih. Hiša z ravno streho je nekaj novega, modernega, privlačnega in pritegne poglede okolice.
Hkrati je stavba z ravno streho nižja, gradnja pa cenejša, saj ni potrebna naložba v ostrešje. Omeniti velja tudi dejstvo, da sodobni gradbeni materiali omogočajo izvedbo trajno tesne ravne strehe.
Pri gradnji strehe je smiselno pomisliti tudi na možnosti ogrevanja in proizvodnje električne energije s pomočjo sonca. Ko se odločamo za prenovo ali novogradnjo, je potrebno imeti v mislih, da mora streha omogočati postavitev sončne elektrarne.
Prilagodljiva tehnologija solarnih modulov je ključ do uspeha
Sončno elektrarno je mogoče postaviti na različnih strešnih površinah. Kot pojasni Bojan Horvat, tehnični direktor podjetja Enertec Moja elektrarna, je »idealna streha obrnjena na jug in ima kot večji od 20 stopinj, a to danes ni več pravilo, kot je veljajo včasih.«
Prilagodljiva tehnologija solarnih modulov namreč omogoča, da sončno elektrarno postavimo tudi v primerih, ko na strehi ni optimalnih pogojev. Pogoje, ki jih ima objekt za postavitev sončne elektrarne je potrebno upoštevati pri načrtovanju in meriti na izplen sončne elektrarne, ki bo ustrezal potrebam.
Sončna elektrarna tako lahko deluje učinkovito in ustvarja visoke prihranke tudi na ravni strehi. Na ravno strešno površino se postavi konstrukcija, ki omogoča postavitev panelov pod naklonom.
Primer dobre prakse samooskrbne sončne elektrarne na ravni strehi
Zgovoren primer, da se lahko za izgradnjo sončne elektrarne na ravni strehi odločimo tudi pri individualnih stavbah je čudovita enostanovanjska hiša prikazana v spodnji galeriji. Na njeno streho smo postavili 38 modulov, s skupno nazivno močjo 12,35 kW.
Postavitev na ravne strehe z nasutjem se izvaja z betonskim balastom, v katerega pritrdimo podkonstrukcijo. S tem ne posegamo v hidroizolacijo strehe, kar je bistvenega pomena za zagotavljanje tesnosti ravnih streh.
Primer dobre prakse sončne elektrarne na ravni strehi za večje uporabnike
Ravne strehe so zelo pogoste pri poslovnih stavbah – trgovski centri, industrijske zgradbe, skladišča ipd – in javnih ustanovah. Ker je poraba električne energije po navadi pri teh uporabnikih velika, jih vedno več rešitev išče v obnovljivih virih energije. Ena izmed njih je zagotovo sončna elektrarna, ki lahko z ustreznim dimenzioniranjem zmanjša strošek električne energije tudi do 70 %.
Za ta korak so se v letošnjem letu odločili tudi pri podjetju Energetika Maribor. Na razpoložljive površine jim je naša ekipa namestila sončno elektrarno. Postavili smo tudi kar pet solarnih nadstreškov, ki doprinesejo k proizvodnji električne energije, hkrati pa skrbijo tudi za varnost avtomobilov zaposlenih in poslovnih partnerjev.
Ravno strešno površino in solarne nadstreške krasi sončna elektrarna moči 250 kW, ki poveča stopnjo samooskrbe in zniža stroške električne energije. Predvidena letna proizvodnja električne energije znaša 278 MWh, kar pomeni, da bodo s to električno energijo lahko oskrbeli okrog 150 štiričlanskih gospodinjstev letno.
Pri ravnih strehah orientacija ni tako pomembna, saj lahko module prilagodimo glede na orientacijo objekta. Pri omejenih površinah je smiselna postavitev panelov vzhod/zahod, saj tako pokrijemo največjo možno površino strehe. Zagotovo pa je potrebno preveriti statiko.
V luči trenutne rasti cen energentov se krajša doba povračila investicije. Sprva so predvidevali, da bo znašala 12 ali 13 let, glede na trenutno stanje pa predvidevajo, da se jim bo začetna investicija povrnila že v 8–10 letih.
Ima vaš objekt ravno streho in želite nanj postaviti sončno elektrarno? Več kot očitno je, da je to mogoče! Izpolnite spletni obrazec in pripravili vam bomo pripravili neobvezujočo ponudbo.