Solarna energija je ena najhitreje rastočih gospodarskih panog na svetu. Sončne elektrarne postajajo vse bolj cenovno dostopne, tistim, ki jih uporabljajo, pa prinašajo visoke prihranke in kar je najpomembneje, popolno energetsko neodvisnost. Država, ki na tem področju dela največje preboje je Kitajska, saj zagotavlja kar 2/3 vse proizvedene energije s pomočjo sonca.
Za eno največjih sončnih elektrarn za večje porabnike na svetu v tem trenutku velja elektrarna, ki se nahaja na Kitajskem, in sicer severozahodno od province Qinghai. Več milijard vredna naložba proizvede kar 2.2 GW energije, zgrajena pa je bila v zgolj 4 mesecih.
Po moči oziroma proizvodnji energije ji sledi kompleks imenovan Tengger Desert solar Park, katerega zmogljivost je 1.5 GW. Tudi ta se nahaja na Kitajskem, in sicer na približno 43 kvadratnih kilometrih.
Svoj prostor na lestvici največjih si je zagotovila tudi sončna elektrarna, ki stoji v indijskem mestu Kamuti. Z obratovanjem je začela leta 2016. Pri polnem delovanju proizvede 648 MW energije, sestavlja pa jo 2.5 milijona fotovoltaičnih modulov. Razprostira se na desetih kvadratnih kilometrih, oskrbuje pa približno 150.000 gospodinjstev.
Kompleks je bil, s pomočjo 8.500 delavcev, zgrajen v 8 mesecih. Za čistočo modulov skrbi robot, ki se prav tako napaja s pomočjo sončnih celic. S to elektrarno je Indija postala tretji največji proizvajalec sončne energije na svetu. S tem so se približali tudi strategiji, po kateri bi do leta 2020 s sončnimi elektrarnami napajali do 60 milijonov gospodinjstev.
Tri leta prej je z obratovanjem začela ena največjih ameriških sončnih elektrarn, ki nahaja v puščavi Mojave, natančneje v bližini meje med Nevado in Kalifornijo. Sončno elektrarno, oziroma bolje rečeno kar kompleks, so gradili 4 leta, sestavlja pa jo 356.000 solarnih plošč velikosti 215 x 305 cm. S proizvedeno energijo lahko oskrbijo 140.000 gospodinjstev, pri polni moči delovanja pa tudi do dvakrat toliko!
Plošče so seveda računalniško vodene in pri polnem delovanju proizvedejo do 392 MW energije. Kompleks, ki je v lasti podjetij NRG Energy, Google in BrightSource Energy, je vreden več kot 2 milijardi dolarjev.
Za prihodnost sončne energije nam ni potrebno skrbeti
V naslednjih letih bodo sončno elektrarno, ki bi se naj videla tudi iz vesolja, začeli graditi v Avstraliji. Zgrajena bo na območju Elliot in bo obsegala kar 120 kvadratnih kilometrov, vrednost investicije pa se ocenjuje na 20 milijard dolarjev. Gradnja bo potekala približno 4 leta, kar pomeni, da bo z obratovanjem začela v letu 2027, saj sedaj poteka postopek prestrukturiranja.
To območje je trenutno namreč namenjeno vzgoji živine. Planota, kjer bo stal kompleks, se nahaja v severnem avstralskem teritoriju, 4.500 km od Singapurja. Načrt je, da bo sončna elektrarna poleg celovite oskrbe severnega dela Avstralije, poskrbela še za 20 % singapurskih potreb. Nizkoogljična proizvedena električna energija bi se do Singapurja lahko prenesla po podmorskem kablu.
Ima pa velike načrte za gradnjo podobnega kompleksa tudi Savdska Arabija, ki načrtuje največji svetovni sončni projekt. Le-ta bi naj bil kar 100 krat večji od predhodno zgrajenih. Investicija je ovrednotena na 200 milijard dolarjev. A vendar poznavalci dvomijo, da gre to dlje od »oglaševalskega akta«.
Kaj pa Slovenija?
Prva sončna elektrarna v Sloveniji je bila postavljena leta 2001. Leta 2008 so sončne elektrarne pri nas imele skupno moč 1.243 kWp, leto kasneje pa 6.396 kWp. Po eksponentni rasti je to področje kasneje doživelo stagnacijo, sedaj pa se trend ponovno dviguje. To potrjuje informacija, da smo v letu 2015 v Sloveniji vsega skupaj postavili zgolj 3 sončne elektrarne, dve leti kasneje pa se je zgodba povsem obrnila.
Nameščenih je bilo 718 sončnih elektrarn skupne moči 6,5 MW, s katerimi smo prihranili približno 157 kiloton CO2. Prav vse sončne elektrarne, postavljene v letu 2017, razen ene, so bile nameščene z namenom samooskrbe. Kot kažejo podatki slovenskega portala za fotovoltaiko, SE »živahna« rast še naprej nadaljuje.
V lanskem letu smo namestili 2.496 novih sončnih elektrarn moči 31.2 MW. Skupna moč trenutno vseh delujočih slovenskih elektrarn (8.038) je tako 313.2 MW, proizvedejo pa 268 GWh električne energije.
Res je, da je pot do tega, da čista energija nadomesti nafto in druge neobnovljive vire energije še zelo dolga, vendar se premiki dogajajo v pravo smer.
Se zanimate za novo sončno elektrano? Nudimo vam brezplačen strokovni posvet! Kontaktirajte nas še danes, da se pogovorimo in s skupnimi močmi poiščemo najboljšo možno rešitev.
Viri: PV magazine