S sončno elektrarno ne bomo nekaj dobrega naredili samo za okolje, ampak tudi za družinski proračun. Če bomo projekt zaupali strokovnjakom, bomo investicijo lahko odplačevali s prihranki, ki jih bo sončna elektrarna ustvarjala na mesečni bazi.
Slovenija je dežela z velikim številom sončnih ur, v povprečju jih naštejemo kar 2.000 letno. Osončenje je zadostno po vseh pokrajinah, razlike med njimi pa so minimalne. Ljubljana denimo je na letni ravni samo 10 % manj osončena kot pregovorno vedno sončni Portorož. Je pa pri postavitvi sončne elektrarne potrebno biti pozoren na več dejavnikov.
1. Optimalna postavitev sončne elektrarne
Poleg lokacije in števila sončnih ur na količino proizvedene sončne energije vpliva tudi postavitev sončne elektrarne na strehi. Da je sončna elektrarna poziconirana na najbolj optimalni legi lahko govorimo takrat, ko je nameščena na strehi, ki je orientirana na jug in ima naklon med 30 in 35 stopinjami. Če bi enako veliko sončno elektrarno namestili na streho, ki je obrnjena na vzhod ali zahod, bi njen izkoristek bil za približno 15 % slabši.
V primeru, da pa do odstopanja pride tudi pri naklonu strehe, govorimo o 20 stopinjah navzgor ali navzdol, pa se njena učinkovitost zmanjša še za okrog 5 %. Na količino proizvedene energije ne vplivata samo usmerjenost in naklon, temveč tudi senčenje. Pri postavitvi sončne elektrarne je potrebno poskrbeti, da pred ali nad njo ni ovir, ki bi jo lahko senčile – drevesa, visoke stavbe, dimniki …
Za postavitev sončne elektrarne potrebujemo dovolj veliko površino. Za 1 kWp pridobljene moči potrebujemo približno 6 m2 strehe. V podjetju Moja elektrarna imamo rešitev za vsako vrsto kritine, saj se zasnova sončne elektrarne prilagodi vsaki kritini posebej. Pred njeno namestitvijo je priporočljivo preveriti tudi kakovost kritine in konstrukcije in jo, v primeru dotrajanosti, zamenjati.
2. Moč sončne elektrarne
Pomembno je, da je moč sončne elektrarne čim bolj pravilno dimenzionirana. Če bo premajhna za vaše potrebe boste manjko morali vzeti iz omrežja in ga konec leta ob poračunu doplačati. V primeru, da boste električne energije proizvedli preveč, kot je boste porabili, pa jo boste oddali v omrežje in za to ne boste prejeli plačila.
Ravno zaradi tega je dobro, da ta del prepustite strokovnjakom, ki bodo na osnovi vaših položnic in potreb, preračunali, kako močno sončno elektrarno potrebujete za delovanje vseh aparatov in življenski stil.
Sončna elektrarna z nazivno močjo 1 kW proizvede 1.050 kWh električne energije na leto. Če je vaša potreba po električni energiji 7.000 kWh, potrebujete sončno elektrarno nazivne moči okrog 7 kW.
3. Strošek sončne elektrarne
Strošek električne energije za delovanje vseh aparatov, ki jih imate, bo s pomočjo sončne elektrarne konkretno nižji. Položnice bodo sicer še naprej prihajale, vendar se bosta na njih nahajala zgolj stroška obračunske moči prispevkov OVE in SPTE, ki sta vezana na priključno moč električnega priključka. Pri povprečnem gospodinjstvu ta strošek znaša okrog 14 EUR mesečno.
Investicija v sončno elektrarno se v povprečju povrne v 6-8 letih, kar pomeni, da bo prihranke ustvarjala več kot 20 let. V podjetju Moja elektrarna poskrbimo za projekt na ključ, zato stranka nima nikakršnih skrbi. Tudi montaža je hitra, običajno traja 1-2 dni.
Če boste postavitev sončne elektrarne zaupali strokovnjakom, boste lahko v njenih prednostih uživali več desetletij. Zato – naj cena ne bo edino merilo pri izbiri. Preverite bonitetno oceno podjetja, reference, pogovorite se s kakšnim njihovim uporabnikom in se tako prepričajte, da je vaša izbira bila pravilna.