Leta 2016 je v veljavo stopila »Uredba o samooskrbi z električno energijo iz OVE« in od takrat naprej je investicija v nakup hranilnika električne energije nepotrebna. Vsaj v večini primerov, obstajajo pa seveda izjeme. Kakšne, predstavljamo v nadaljevanju.
Naloga hranilnika električne energije je, da omogoča fizično shranjevanje čiste solarne električne energije, ki jo proizvede vaša sončna elektrarna, kar je še pred nekaj leti bilo nepredstavljivo. Pri baterijah namreč običajno najprej pomislimo na svinčene in težke akumulatorje. A vendar, zahvaljujoč razvoju in rasti prodaje električnih avtomobilov, gre napredek tudi na tem področju naprej. Ob avtomobilski industriji je lahko hranilnik električne energije uporaben tudi v energetiki, in sicer tako v gospodinjstvih kot v industriji.
Kako deluje hranilnik električne energije?
Kot rečeno, hranilnik električne energije predstavlja nekakšno rezervo, kar je še posebej pomembno v primeru nestabilnega električnega omrežja, ali pa, ko imate naprave, ki zahtevajo električno energijo brez prekinitev. Fotovoltaični paneli uporabnikove sončne elektrarne zajemajo sončno svetlobo in jo pretvorijo v električno energijo. Nekaj proizvedene električne energije lahko uporabnik koristi za napajanje aparatov oz. naprav, preostanek, ki bo ostal neporabljen, pa se shrani v hranilnik. Hranilnik bo presežek dnevne pridelane elektrike iz sončne elektrarne porabil kasneje, ko sonce ne sije oziroma ko jo boste potrebovali. Na tak način boste zmanjšali odvisnost od omrežnih virov energije. Prednost hranilnika pa je tudi ta, da deluje popolnoma avtomatizirano in ne potrebuje nikakršnega vzdrževanja.
Raba električne energije se zadnja leta precej dviguje. Povprečen gospodinjskih odjemalec je iz majhnega odjemalca električne energije prešel v večjega in hkrati tudi proizvajalca energije. Razlog je ta, da ogrevanje počasi prehaja na toplotne črpalke, kmalu pa je za pričakovati, da bo pri vsaki hiši stal tudi kakšen električni avtomobil. In distribucijsko omrežje v Sloveniji temu še ne sledi. Je precej zastarelo, njegova obnova in ojačitev pa ne potekata tako hitro, kot se večajo potrebe pri odjemalcih. To je še posebno velik problem na podeželjih, ker so omrežni vodi dolgi, kar pomeni da je kakovost energije že pri samem odjemu zelo velikokrat vprašljiva. Realen problem pa se zgodi, ko na takšno omrežje ni mogoče priključiti sončne elektrarne, ki bi s svojim (ne)predvidenim delovanjem vplivala na celoten odsek električnega omrežja. Distributer bi za takšno priključitev moral rekonstruirati in ojačati omrežje in tukaj se potem običajno zatakne.
In v takšnih primerih kot rešitev težave nastopijo hraniliki električne energije. Le-ta odpravlja težave na lokaciji, kjer se vršita proizvodnja in poraba električne energije. Njegovo delovanje se najbolj pokaže v primerih, ko so razmere v električnih omrežjih najbolj kritične.
Nekaj takšnih primerov vam predstavljamo v nadaljevanju.
1. Slaba elektrika proti večeru
Na podeželjih in odročnih krajih je nihanje električne napetosti najbolj opazno pri vklopih močnejših porabnikov. Sončna elektrarna takrat več ne deluje. Prigrajen hranilnik električne energije je proizvedeno energijo shranil in napram omrežju deloval kot porabnik. Električna energija je zvečer, za potrebe napajanja porabnikov, prišla a iz hranilnika, čez dan pa je le-ta opravil dvakratno delo.
2. Povečanje glavne varovalke, a omrežje tega ne dopušča
Rast porabnikov in zahteve odjemalcev so hitrejše in večje od vlaganja v posodobitev omrežja distribucije, razen v primeru, če bi uporabnik želel rekonstrukcijo financirati sam. S skrbnim načrtovanjem kapacitete hranilnika, je določene energijske potrebe v danem trenutku mogoče zagotoviti direktno iz hranilnika. Hranilnik energije pa se v času, ko ni velikega odjema ali pa v nočni tarifi, ko je električna energija cenejša, počasi polni. Ob tem nastane več učinkov prihrankov – ni potrebe po večjih varovalkah, nakup električne energije poteka po cenejši tarifi, dodatno vlaganje v posodobitve omrežja ni potrebno.
3. Postavitev sončne elektrarne moči 10 kW ni mogoče, saj omrežje dopušča le 2 kW
Z vsako novo priključitvijo proizvodnega vira na omrežje, se zmanjša možnost ostalim odjemalcem, oziroma pride do neželenih omejitev. Hranilnik energije lahko v takih primerih čez dan proizvedeno energijo shrani, kar zadostuje potrebam oddajanja po omejeni moči.
4. Pogosti izpadi električne energije
Marsikdo za opravljanje svojih dejavnosti potrebuje električno energijo. Če je zmanjka v nepravem času, lahko nastane posredna škoda. Dobra stran hranilnika je ta, da lahko deluje tudi brez omrežja in zagotavlja ustrezno električno energijo ob izpadih omrežja – ob žledu, neurju, vetrolomu … Postopek preklopa poteka popolnoma samodejno.
V podjetju Enertec z blagovno znamko Moja elektrarna, sodelujemo samo z najboljšimi, zato imamo v naši ponudbi . Odlikuje ga enostavna namestitev, minimalističen design, mogoče ga je namestiti na zunanji ali notranji strani in ne potrebuje nobenega vzdrževanja. TESLA POWERWALL ima kar 90 % izkoristek, vse potrebne certifikate in kar 10-letno garancijo