S prehodom na čistejše vire energije postajajo baterije za sončne elektrarne vse bolj priljubljen način shranjevanja presežkov električne energije, proizvedene s pomočjo sončne elektrarne. Baterija za sončno elektrarno nameščena v gospodinjstvu, ki se napaja iz obnovljivih virov energije, zmanjšuje onesnaževanje.
S tem prispevamo k energetskemu prehodu in boju proti posledicam globalnega segrevanja. Prav tako pa tovrstni sistem ne potrebuje nikakršnega vzdrževanja, kar pomeni, da v povezavi s tem ne bodo nastajali nobeni dodatni stroški.
Niso pa to edine prednosti baterije za sončno elektrarno. Tiste najpomembnejše vam predstavljamo v nadaljevanju.
#1 Nadomestno napajanje
Nadomestno napajanje ali back-up je ena izmed najpomembnejših funkcij baterijskih hranilnikov, saj nam omogoča, da ob izpadu električne energije iz omrežja, le-to črpa iz baterijskih hranilnikov in s tem zagotovi neprekinjeno delovanje vseh električnih naprav. S tem se izognemo številnim težavam, povezanimi z izpadom električne energije.
Včasih je to bilo mogoče zgolj v ustanovah, kjer je neprekinjeno delovanje električnih naprav življenjskega pomena (bolnišnice …), danes pa praktično ni omejitev. Z nadomestnim napajanjem neprekinjeno deluje tudi povezava do interneta, video nazdora in alarmnih sistemov, kar pomeni, da je s tem zagotovljena tudi večja varnost vašega doma. Bolj podrobne informacije vezane na nadomestno napajanje pa lahko preverite v našem blog zapisu.
#2 Black start
Izpadi električne energije pri nas niso redkost. Do njih najpogosteje pride med ekstremnimi vremenskimi razmerami, kot so močno deževje, veter, sneg, žled ali poplave. Temu se je mogoče izogniti na precej eleganten način – z baterijo za sončno elektrarno.
Tisti, ki se pogosto soočate z daljšimi izpadi električne energije pa je dobro, da se pozanimate o Black start funkciji. Ko pride do izpada električne energije iz omrežja morda mislite, da vas sončna elektrarna rešila neprijetnosti, ki nastanejo ob izpadu električne energije, vendar to ne drži.
Sončna elektrarna ob izpadu električnega omrežja ne deluje, ker za zagon potrebuje zunanji vir električne napetosti. Zato sončna elektrarna deluje le takrat, ko je priključena na delujoče električno omrežje ali na baterijski hranilnik. Funkcija Black start omogoča, da se ob izpadu električnega omrežja sončna elektrarna zažene s pomočjo baterije za sončno elektrarno in prične proizvajati elektriko tako za potrebe hiše, kot tudi za potrebe polnjenja baterije za sončno elektrarno.
Na primer, če pride do izpada električnega omrežja čez dan, bo sončna elektrarna še vedno delovala in proizvajala električno energijo dokler bo svetilo sonce. Ko bo sonce zašlo in sončna elektrarna ne bo več delovala, pa se bo objekt napajal iz baterije za sončno elektratno do njegove izpraznitve. V bateriji za sončno elektrarno pa bo ostala zadostna količina električne energije za zagon sončne elektrarne, ko bo ponovno pričelo sijati sonce.
Takrat bo sončna elektrarna ponovno pričela proizvajati električno energijo za objekt, hkrati pa bo polnila baterijo za sončno elektrarno. Funkcija Black start tako ne zagotavlja samo delovanja ključnih naprav in opreme, ampak pomaga zmanjšati tveganje kvarjenja hrane naprimer in zagotavlja udobje tudi v najbolj ekstremnih vremenskih razmerah.
#3 Nadgradnja sončne elektrarne
Viški proizvedene električne energije se hranijo v bateriji za sončno elektrarno, s tem pa posledično nižajo moč, ki jo sončna elektrarna oddaja v omrežje. To pomeni, da lahko odjemalec, ki je od pristojnega elektrodistributerja dobil omejeno soglasje (z omejeno močjo oddajanja v omrežje), vseeno postavi sončno elektrarno večje moči, saj ne more priti do prekoračitve moči oddajanja v omrežje. Višek proizvedene električne energije pa se porabi v času, ko sončne energije ni na voljo.
Za pričakovati je, da bo omejenih in zavrnjenih soglasij za priključitev sončne elektrarne iz leta v leto več. Marsikje elektrodistribucijsko omrežje ni dovolj zmogljivo, saj pred desetletji, ko se je gradilo, načrtovalci niso vzeli v zakup dvosmernega pretoka električne energije.
#4 Samozadostnost
Še ena svetla točka baterijskega hranilnika za sončno elektrarno je samozadostnost. S tem sistemom postanemo popolnoma neodvisni od dogajanja na trgu in omrežja, saj nam baterija za sončno elektrarno zagotavlja neprekinjeno oskrbo z električno energijo tudi v času, ko je omrežje nestabilno.
Obenem pa tak način shranjevanja (poceni) energije in njena poraba v času konic, ko so tarife za električno energijo višje, omogoča, da preusmerimo porabo in se izognemo višjim stroškom ter prihranimo.
Uporaba baterije za sončno elektrarno pri nas zaenkrat še ni zakonsko določena, so pa nekatere spremembe in dopolnitve Pravilnika o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov uvedle pogoje, ki v praksi zahtevajo njihovo uporabo. Naprimer, uvedena je bila zahteva po omejitvi moči priključka na distribucijsko omrežje.
To pomeni, da lahko brez baterije za sončno elektrarno priključimo manjšo sončno elektrarno, kot bi jo lahko sicer. So pa v Pravilniku o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov določeni pogoji za priklop sončnih elektrarn na distribucijsko omrežje, ki vključujejo tudi uporabo baterije za sončno elektrarno za uravnavanje proizvodnje in porabe električne energije.
Potrebe po električni energiji hitro naraščajo, zato je naša prizadevanja nujno potrebno preusmeriti v optimizacijo proizvodnje iz obnovljivih virov ter vlaganje v zeleni prehod. Uporaba baterije, še posebej v kombinaciji s sončnimi elektrarnami, igra pri tem ključno vlogo.
Baterija za sončno elektrarno je obetavna naložba v prihodnost, saj omogoča večjo uporabo obnovljivih virov energije, prispeva k trajnostnemu energetskemu sektorju in zadovoljuje hitro rastoče energetske potrebe. S tem bomo zagotovili bolj zeleno in trajnostno energetsko prihodnost za vse.
Za vse dodatne informacije o baterijah oz. hranilnikih energije proizvedene iz sončnih elektrarn pa vas naprošamo, da nas kontaktirate preko emaila ali telefona, kjer vam bodo naši strokovnjaki z veseljem svetovali pri izbiri najbolj uporabnega baterijskega hranilnika.