Zavedanje, da je nujno potrebno zmanjšati odvisnost od fosilnih goriv in posledično negativne vplive na okolje, je iz leta v leto večje. Ljudje se vse pogosteje obračamo k obnovljivim virom energije, med katere spada tudi sonce s svojo energijo. Le-te je na voljo v izobilju, drži pa, da ni konstantna in da se spreminja glede na del leta, dneva in na vremenske razmere.
Ob koncu leta 2021 je bila skupna zmogljivost vseh sončnih elektrarn po svetu ocenjena na 940 GW. Po napovedih SolarPower Europe pa bi lahko skupna zmogljivost do leta 2025 presegla celo 2 TW!
Ob hitro naraščujoči priljubljenosti sončnih elektrarn strokovnjaki napovedujejo, da bodo naslednji veliki preboj v energetskem sektorju dosegli baterijski hranilniki električne energije in da sončne elektrarne v prihodnosti ne bodo mogle delovati brez njih.
Čeprav je sončne energije na voljo v izobilju, pa to ni najbolj zanesljiv vir energije. V mislih imamo predvsem tista obdobja, ko je dlje časa oblačno in deževno vreme, ko sneži ali pa ponoči, ko sončne celice na strehi našega doma ne proizvajajo električne energije za delovanje naprav.
Količina prejete sončne svetlobe in proizvedene električne energije pa ni odvisna samo od vremena, temveč tudi od geografske lege in mikrolokacije vašega objekta.
Za večjo stabilnost in neodvisnost, lahko sedaj poskrbijo baterijski hranilniki električne energije, ki v energetskem sektorju predstavljajo inovativen pristop.
Prednosti sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom
Trenutno na trgu sicer še vedno prevladujejo sončne elektrarne, kjer proizvedeno električno energijo neposredno uporabljajo gospodinjstva, odvečna pa se odda v distribucijsko omrežje.
Zaradi vse večjega števila sončnih elektrarn je omrežje vedno bolj obremenjeno, zaradi česar se je že začelo dogajati, da na določenih območjih Elektro ne daje več soglasij za priključitev lastne sončne elektrarne ali pa so ta soglasja omejena tako, da jim električne energije ni dovoljeno oddajati v omrežje, kar pomeni, da je lahko proizvede samo toliko, kolikor je potrebujejo za delovanje električnih naprav. V tem primeru je sončna elektrarna funkcionalna samo v času, ko proizvaja električno energijo.
Baterijski hranilnik električne energije je rešitev, ki bo pomagala tudi pri tem. Električna energija, proizvedena preko dneva s pomočjo sončne elektrarne, se ne rabi več oddati v omrežje, ampak se shrani v baterijski hranilnik električne energije. Tako jo je mogoče uporabiti zvečer ali v času, ko je povpraševanje največje in cena najvišja.
S konceptom sončnih elektrarn z baterijskimi hranilniki električne energije bomo zaščitili elektro omrežje, saj ga bomo razbremenili, s tem pa zagotovili še hitrejšo širitev samooskrbnih sončnih elektrarn.
1.) Zmanjšanje stroškov električne energije
Električna energija, shranjena v baterijskem hranilniku omogoča, da jo porabimo kadarkoli želimo, tudi v konicah, ko je povpraševanje po njej največje in je posledično tudi najdražja. Prihranki se kažejo tudi na drugih nivojih, kot so recimo manjše tarifne varovalke, zniževanje konične moči pri odjemu.
2.) Energetska neodvisnost in stabilna dobava
S pomočjo baterijskega hranilnika električne energije boste sklenili krog energetske samozadostnosti, obenem pa boste postali neodvisni od dogajanja na trgu, izpadov omrežja ob raznih neurjih ali drugih situacijah, kot so vzdrževanja ipd, v primeru, ko sončne energije ni na voljo v zadostni meri … Preklop se izvede popolnoma samodejno.
Baterijski hranilniki so posebej dobra rešitev na odročnih območjih, kjer ni stabilne oskrbe z električno energijo.
3.) Zmanjšanje ogljičnega odtisa
Z namestitvijo baterijskega hranilnika za električno energijo boste postali popolnoma ali delno samozadostni in posledično zmanjšali ogljični odtis, saj boste zmanjšali potrebo po električni energiji proizvedeni iz fosilnih goriv. To je danes bistvenega pomena, saj lahko prav vsak posameznik s takšnimi manjšimi koraki prispeva k bolj čisti in zdravi ter trajnostni prihodnosti.
4.) Na voljo sredstva Eko sklada
Investicijo je mogoče znižati z nepovratnimi finančnimi sredstvi Eko sklada, kjer lahko v primeru kombinacije izvedene sončne elektrarne in baterijskega hranilnika električne energije prejmete 500 EUR/kWp.
Baterijski hranilnik je na voljo tudi za že obstoječe uporabnike sončne elektrarne. Minimalna kapaciteta hranilnika mora znašati vsaj 0,7 kWh x nazivna moč sončne elektrarne ali več.
Sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom električne energije predstavljajo napredno rešitev za boljšo izrabo sončne energije ter zagotavljanje stabilne dobave električne energije. Takšna kombinacija povečuje energetsko učinkovitost, neodvisnost od zunanjih dejavnikov in zmanjšuje negativne vplive na okolje.
V prihodnosti, ko bo delež sončnih elektrarn še večji, pa bodo baterijski hranilniki odigrali ključno vlogo.
VIR: PV magazine