Sončna svetloba je vir sončne energije, ki je odgovoren za ugodne podnebne razmere ter obstoj ekosistemov na našem planetu. Večina energije, ki je na voljo na Zemlji, prihaja ravno od sonca. Tudi energija, ki jo črpamo iz vetra, vode, biomase in drugih fosilnih goriv, prihaja iz tega vira. Če pri njenem pridobivanju uporabljamo pravo tehnologijo, lahko ta brezplačni vir pridobivamo na okolju prijazen način in ga koristimo za delovanje vseh naprav.
Letna količina sončne energije, ki pade na Zemljo, kar 8.000 krat presega potrebe po primarni energiji. Človeštvo jo uporablja že stoletja, v zadnjem desetletju, ko se je okrepilo zavedanje o omejenosti drugih virov, pa je izraba še intenzivnejša. Namenjena je izboljšanju življenjskega standarda, predvsem pa je logična izbira na tistih bolj oddaljenih območjih, kjer je priključitev na elektrodistribucijsko omrežje preveč kompleksno ali pa po možnosti sploh ne obstaja. Pa vendar to ni edini razlog, zakaj uporabljati sončno energijo. Njena uporaba namreč hkrati omogoča tudi neodvisnost od distribucijskega omrežja. Z uporabo sončne energije lahko zagotovimo toplo vodo, električno energijo za delovanje vseh naprav … Ta tehnologija pa tudi ne oddaja škodljivih emisij, kar pomeni, da za piko na i nekaj dobrega naredimo še za okolje.
Kako lahko izkoriščamo sončno energijo?
Sončno energijo je mogoče izkoristiti na tri različne načine in eden izmed njih so tudi sončne celice za proizvodnjo električne energije oziroma t.i. fotovoltaika. Fotovoltaika omogoča neposredno pretvarjanje sončne energije v električno, proces pa poteka z uporabo polprevodniških materialov, kot je recimo silicij. Proces pretvorbe je čist in zanesljiv, kot edini vir energije pa potrebuje samo sončno svetlobo.
Potencial sončne energije v Sloveniji
Slovenija spada med bolj osončene države v Evropi, zato upravičeno nosi naziv “dežela na sočni strani Alp”. Kot kažejo podatki, več sonca prejmejo le sredozemske države, najmanj pa skandinavske. Povprečno sončno obsevanje na kvadratni meter horizontalne površine je v Sloveniji 1.000 kWh. Povprečno obsevanje poljubne osončene lokacije od državnega povprečja ne odstopa veliko – v osrednji Sloveniji npr. je v povprečju okoli 1.195 kWh/m2, v severovzhodni Sloveniji in severni Dolenjski je približno 1.236 kWh/m2, na Primorskem in Goriškem pa 1.300 kWh/m2. Razlika med Ljubljano in pregovorno vedno sončno Primorsko je tako minimalna.
Za investicijo v sončno elektrarno je s strani Eko sklada mogoče dobiti finančne spodbude. Višina le-te znaša do 20 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več ko 180 € za 1 kW inštalirane nazivne moči elektrarne. Pri 10 kW sončni elektrarni lahko tako prejmete subvencijo v višini 1.800 €. Poleg tega je preko Eko sklada mogoče dobiti tudi kreditiranje s subvencionirano obrestno mero. Za tovrstne investicije pa ugodne obrestne mere sicer ponujajo tudi komercialne banke.
Prednosti sončnih elektrarn
Kot vsaka stvar na svetu, imajo tudi sončne elektrarne slabosti in prednosti. Ker je slednjih neprimerljivo več, se bomo tokrat osredotočili nanje. Dve pomembnejših prednosti sta zagotovo modularnost in enostavnost. Modularnost v smislu namestitve točno toliko panelov, kot jih potrebujete, enostavnost pa se kaže v visoki zanesljivosti ter v preprostem vzdrževanju in nizkih stroških. Pri izkoriščanju sončne energije s pomočjo fotovoltaike, ne povzročamo izpustov ogljikovega dioksida, ki sicer močno vpliva na podnebje ter ogroža prihodnost ekosistema. Zmanjšujejo se emisije in učinek tople grede. Izredno pomembna prednost pa je zagotovo tudi ta, da je energija sonca brezplačen vir, investicija je potrebna zgolj za vzpostavitev delovanja, a lahko tudi za ta del prejmemo subvencijo, s katero znižamo višino investicije. Sistem lahko postavimo na že obstoječo streho ali druge površine, kar pomeni, da večji posegi niso potrebni. Delovanje sončne elektrarne je tiho, zanesljivo in nemoteče v vseh pogledih.
Kot kažejo podatki poročila “Potencial sončnih elektrarn na strehah objektov v Sloveniji do leta 2050”, je tehnični potencial sočnih elektrarn na strehah objektov v Sloveniji do leta 2050 ocenjen na približno 27 TWh letno, kar je skoraj 2 krat več od trenutne proizvodnje električne energije v Sloveniji (16.5 TWh).
Možnosti torej so, samo izkoristiti jih je potrebno. Vi ste jo že? Pišite nam na info@moja-elektrarna.si ali pa nas pokličite na brezplačno številko 080 23 90 in z veseljem vam bomo pomagali