Investicija v sončno elektrarno je velik korak, zato je dobro, da za potrebe vprašanja “sončna elektrarna da ali ne” zberemo čim več informacij in sprejmemo preudarno odločitev, podkrepljeno s pravimi informacijami. Verjetno tudi vas bega dogajanje na trgu in se, tako kot mnogi, sprašujete, v kolikšnem času se vam bo investicija v sončno elektrarno povrnila, ali sončna elektrarna deluje tudi pozimi in kaj pravzaprav potrebujete za montažo sončne elektrarne … Obenem pa se na trgu soočate s poplavo različnih ponudnikov. Nekateri jih zgolj tržijo in najemajo podizvajalce z vprašljivo strokovnostjo, kar vodi v dvome, kateri ponudniki so zaupanja vredni in kam se obrniti z željo po kakovostnih informacijah. Da bi odgovorili na čim več takšnih in drugačnih vprašanj ter vam pomagali sprejeti najboljšo možno odločitev, smo za vas pripravili podroben zapis, v katerem boste izvedeli vse, kar morate vedeti. V nadaljevanju vam tako predstavljamo različne vidike za in proti izbiri sončne elektrarne.
Kakšne so prednosti in slabosti sončne elektrarne
Razlogi PROTI:
- Visoki začetni stroški (Investicijo lahko znižate z nepovratnimi sredstvi s strani EKO sklada).
- Odvisnost od vremena.
- Viškov električne energije ne morete tržiti (čeprav je ministrstvo podalo predlog zakona, ki to omogoča).
Razlogi ZA:
- Glede na to, da se potrebe po električni energiji višajo, boste s svojo sončno elektrarno neodvisni od dogajanja na trgu (višanje cen električne energije).
- Investicija se vam povrne v 6-8 letih, kar pomeni da se boste z izjemno nizkimi stroški električne energije oskrbovali več kot 20 let.
- So prijazne do okolja.
- Delujejo tudi pozimi (sicer zaradi krajših dnevov proizvedejo manj električne energije).
- Slovenija je glede na osončenost primerna za postavitev sončne elektrarne.
- Postavite jo lahko kar na svojo streho.
- Nizki obratovalni stroški.
- Tiho delovanje.
Sončna elektrarna – da ali ne?
Strošek investicije in kdaj se investicija povrne?
Ena izmed slabosti sončnih elektrarn je visok začetni vložek, čeprav se nam investicija skozi leta lahko povrne tudi več kot dvakrat. Običajno se začetni vložek povrne v 6-8 letih, življenjska doba sončne elektrarne pa je ocenjena na kar 30 let, zato lahko prihranke oziroma zaslužek pričakujete več kot 20 let.
Investicija je odvisna od velikosti sončne elektrarne, ta pa je vezana na potrebe vašega gospodinjstva. Predlagamo, da na izpisku ponudnika električne energije preverite, koliko na letni ravni znaša poraba električne energije in seštevek porabe vseh mesecev primerjate z naslednjimi podatki:
Sončna elektrarna z nazivno močjo 1 kW na leto proizvede 1.050 kWh električne energije. Če vaše gospodinjstvo na letni ravni porabi 7.000 kW energije, potem potrebujete sončno elektrarno z nazivno močjo nekje 7 kW. Preprost izračun, s katerim boste pri ponudniku lažje preverili ceno za nakup in montažo sončne elektrarne.
Zanimiv podatek je tudi ta, da za 1 kWp pridobljene moči potrebujemo približno 6 m2 strehe.
Pomembno: Strokovni ponudniki sončnih elektrarn bodo vašo ponudbo prilagodili glede na vaše potrebe in porabo električne energije v preteklosti, zato se vam z izračuni in optimalno močjo ali postavitvijo ni potrebno ukvarjati.
Kaj pa subvencije?
Subvencijo so na voljo, kar znatno zmanjša vašo začetno investicijo. Eko sklad nudi subvencije tako za fizične kot tudi pravne osebe. Če boste sončno elektrarno kupil kot fizična oseba potem priporočamo, da izkoristite nepovratne finančne spodbude. Več informacij o tem najdete na strani o sofinanciranju eko sklada za sončne elektrarne.
Kaj lahko od sončne elektrarne pričakujete pozimi. Ali sploh deluje?
Da, deluje. V bistvu sončne elektrarne delujejo skozi celo leto. Največji izplen boste opazili v mesecih med aprilom in oktobrom, pozimi je izplen manjši, ker je tudi manj sončnih ur, saj so dnevi krajši.
Produkcija električne energije ni mogoča le v primeru, če so moduli prekriti s snegom. Vendar pa se to le redko zgodi, saj imajo moduli običajno kar 10 ali 20 stopinj Celzija več od temperature ozračja. Poleg tega so montirani pod kotom, običajno med 15 in 45 stopinjami, njihova gladka površina pa še dodatno poskrbi, da morebiten sneg iz modula zdrsi hitreje (čiščenje modulov običajno ni potrebno).
V zimskem času se bo proizvodnja električne energije gibala nekje med 10 – 15 %, glede na ostale letne čase.
Kaj potrebujete za postavitev sončne elektrarne?
Sončno elektrarno lahko montiramo na streho objekta ali na druge večje površine, ki so v vaši lasti. Ker gre za dolgoročno investicijo predlagamo, da preverite ali je kritina (v kolikor želite sončno elektrarno postaviti na hišo) primerna. V primeru slabih in dotrajanih kritin priporočamo, da najprej opravite sanacijo ali obnovo kritine, šele na to se spustite v razmislek o postavitvi sončne elektrarne. Osredotočite se na to, da bo vaša kritina sončno elektrarno nosila približno 30 let.
Na preprost način preverite, koliko električne energije bi sončna elektrarna proizvedla na vaši kritini
Pripravili smo mobilno aplikacijo, s katero lahko sami preverite ali je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne.
Aplikacijo je testiralo več uporabnikov in prejeli smo mnogo pozitivnih odzivov. Simulira delovanje sončne elektrarne na vaši strehi, ponudi izračun proizvodnje elektrike glede na lokacijo postavitve, naklon, kvadraturo in usmeritev strehe.
Aplikacija je na voljo za Android, iOS (Apple) ter za Huawei mobilne telefone.
Priložnost: ministrstvo za infrastrukturo je predstavilo nov predlog zakona, ki predvideva možnost prodaje viškov električne energije.
V mesecu maju so na ministrstvu pripravili nov predlog zakona, ki predvideva možnost prodaje viškov proizvedene energije.
Prodaja bo mogoča tudi za fizične osebe, prav tako lastniki samooskrbnih sončnih elektrarn za prodajo viška ne bodo potrebovali podjetja, temveč bodo lahko svojo dejavnost proizvodnje elektrite vpisali v register fizičnih oseb, ki ga upravlja agencija RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).
Kdo so upravičenci?
Viške bodo lahko unovčili obstoječi lastniki sončnih elektrarn, ki so vpisani v sistem samooskrbe in tudi tisti, ki bodo sončno elektrarno postavili do konca leta 2023. To velja tudi za končne odjemalce s samooskrbo, ki so prejemniki državne pomoči v obliki naložbene pomoči, ali pa so vključeni v podporno shemo.
Več o predlogu zakona si lahko preberete tukaj.
Vzdrževanje in zavarovanje sončnih elektrarn
Sončne elektrarne so nenehno pod vplivom različnih vremenskih vplivov, zato je pomembno, da so primerno vzdrževane, oziroma še bolje, da ima dobavitelj možnost nad njimi izvajati monitoring (preverjanje) delovanja.
Če sončno elektrarno zanemarimo in ne izvajamo rednega nadzora lahko pričakujemo, da bo skozi čas učinkovitost delovanja padla. V hujših primerih lahko sončna elektrarna utrpi trajne poškodbe ali privede do nezgodnega primera v obliki popolne okvare ali požara.
Predlagamo, da se z dobaviteljem pogodbeno dogovorite za redne preglede in vzdrževanje vaše naprave, običajno tovrstni dogovori niso dragi.
Prav tako priporočamo, da vaš sistem zavarujete. Na primer: osnovno kritje sončne elektrarne krije škodo, ki nastane zaradi:
- požara,
- strele,
- eksplozije,
- viharja,
- toče,
- udarca motornega vozila,
- padca zračnega plovila,
- manifestacije in demonstracije,
- izliva vode, zemeljskega plazu,
- snežnega plazu,
- teže snega in padca drevesa,
- vdora meteorne vode,
- vandalizma in razbitja ter
- izginitve
Ali je Slovenija sploh primerna za postavitev sončne elektrarne?
Da, Slovenija je za postavitev sončne elektrarne zelo primerna in naziva »Dežela na sončni strani Alp« si nismo prislužili kar tako. Pravzaprav spadamo med bolj osončene države v Evropi, več sončne energije prejmejo le sredozemske države.
V prid sončnim elektrarnam priča tudi graf (Vir: PVportal), kjer je razvidno da trend sončnih elektrarn (glede na kumulativno moč) raste, še posebej v zadnjih 4 letih. Prav tako se podoben trend pričakuje v prihodnosti (rdeči stolpci na grafu predvidevajo 10 % letno rast do konca leta 2025).
Razlika med sončno obsevanostjo Ljubljane in pregovorno vedno sončno Obalo, je praktično minimalna. Primorje namreč prejme le slabih 9 % več sončne obsevanosti kot Ljubljana. Če smo natančni, osrednja Slovenija v povprečju prejme 1195 kWh sončne obsevanosti na kvadratni meter, severovzhodna Slovenija in severna dolenjska 1236 kWh, primorska in goriška 1300 kWh na kvadratni meter.
Si želite strokovnega dobavitelja, ki ponuja dovršene sončne elektrarne?
Upamo, da smo vam na vprašanja v zvezi z “sončna elektrarna da ali ne” odgovorili v skladu z vašimi pričakovanji. Če si želite podjetje, ki dobavlja zgolj dovršene in kakovostne sončne elektrarne, potem izberite Enertec d. o. o. z blagovno znamko Moja elektrarna in prejmite vse naštete ugodnosti ter primere dobre prakse naštete v članku. Opravimo ogled na objektu, vam svetujemo pri izbiri optimalne sončne elektrarne (glede na vaše specifične potrebe), namesto vas uredimo dokumentacijo za EKO sklad, se pogodbeno zavežemo za redno vzdrževanje in monitoring ter nudimo dolgo garancijsko dobo. Sončna elektrarna za samooskrbo na dolgi rok prinese nižje stroške in vas osvobodi morebitnih podražitev električne energije, za katero se v prihodnosti pričakuje, da jo bomo potrebovali v čedalje večjih količinah. Dolgoročna in varna investicija.