Aprila so v Portorožu potekali že 24. Dnevi energetikov. Gre za osrednji dogodek energetskih menedžerjev in strokovnjakov iz slovenskih podjetij, raziskovalnih inštitucij in vseh tistih, ki poslujejo po načelu učinkovite rabe energije.
Tam je bila tudi naša ekipa, ni sicer ne le med poslušalci, temveč tudi med govorci. Vodja projektov podjetja Enertec, ki upravlja z blagovno znamko Moja elektrarna, Bojan Horvat je zbranim orisal, kaj v praksi pomeni aktivni poslovni uporabnik električne energije. Predstavil je primer Gostilne Pec, ki je zgovoren primer kako z baterijo, lastno sončno elektrarno in toplotno črpalko do celovite trajnostne prenove gostinskega objekta brez povečevanja priključne moči in zahtevane ojačitve priključnega kablovoda.
Kdo je aktivni odjemalec?
Zakon o oskrbi z električno energijo (ZOEE) v 4. členu »aktivnega odjemalca« opredeljuje kot »končnega odjemalca ali skupino končnih odjemalcev, ki delujejo skupaj, ki porablja ali shranjuje električno energijo, proizvedeno na njegovih lokacijah znotraj omejenih območij ali na drugih lokacijah, ali ki prodaja energijo, ki jo sam proizvede, ali sodeluje v programih prožnosti ali programih energetske učinkovitosti, če te dejavnosti niso njegova osnovna gospodarska ali poklicna dejavnost.«
Aktivni odjemalec v praksi
Sama opredelitev pojma »aktivni odjemalec« je na marsikomu težko razumljiva, zato je lažje, da uporabo izraza preverimo na primeru.
Predstavili bomo energetsko prenovo poslovnega objekta. Gre za Gostilno Pec, ki gre za poslovni objekt, in sicer gostilno Pec na dravskem obrežju v Selnici ob Dravi svoje goste razvaja s kulinaričnimi in vinskimi dobrotami.
Primer Gostilne Pec
Gostinsko storitveni objekt je ob obsežni rekonstrukciji objekta v letih 2020 in 2021 želel vključiti še prehod na zelene tehnologije za oskrbo z energijo, in sicer na več načinov. S pomočjo ogrevanja s toplotno črpalko, postavitvijo samooskrbne sončne elektrarne in polnilnice za električna vozila za goste.
Težava se je pojavila, ko je lastnik gostilne od distributerja električne energije dobil soglasje za priključitev sončne elektrarne, s katerim je bila, zaradi omejitev obstoječe infrastrukture, dovoljena priključitvena moč bistveno manjša, kot je bila zaprošena. Strošek nadgradnje infrastrukture bi bil zelo visok, zato to ni prišlo v poštev.
Kot pri številnih primerih načrtovanja in dimenzioniranja zelenih tehnologij smo se srečali z nekaterimi ovirami. »Rešitve je potrebno iskati pri uporabniku, kjer so izzivi danes, na način, ki nam jih tehnologija in okoliščine v danem trenutku in pogojih omogočajo,“ je ob tem izpostavil Horvat.
Odločili smo se, da izrabo vseh možnih strešnih površin. Solarne panele smo namestili na strehi gostilne, na strehi pokrite terase, posebej pa smo dogradili še solarni nadstrešek. Solarnem nadstrešku smo dodali še polnilnico za električna vozila, kar je dodatna prednost za goste gostilne, saj lahko med tem ko uživajo v kulinarični izkušnji brezplačno napolnijo svoj električni avto.
Za regulacijo odstopanja med proizvodnjo sončne elektrarne in soglasjem distributerja električne energije so na objektu namestili še hranilnik električne energije.
“Sončna elektrarna Gostilne Pec praktično nobenega kilovata ustvarjene električne energije ne odda v omrežje, kar pomeni, da vso energijo, ki jo proizvede, tudi porabi. Za vse presežke pa poskrbi hranilnik električne energije,” zaključi Horvat.