Slovenski portal za fotovoltaiko je objavil pregled fotovoltaičnega trga v Sloveniji za leto 2021. In številke so rekordne!
Konec leta 2021 je bilo nameščenih 18322 sončnih elektrarn v skupni moči 466,2 MW, od tega 6307 elektrarn v skupni moči 95 MW v lanskem letu. Velika večina novo postavljenih elektrarn je bilo samooskrbnih.
Podatki o instalirani moči novih sončnih elektrarn temeljijo na bazi Registra deklaracij za proizvodne naprave električne energije iz obnovljivih virov (AGEN) in seznama elektrarn v samooskrbi (SODO).
»Trend rasti zanimanja za sončne elektrarne in toplotne črpalke spremljamo že nekaj let, a takšnega povpraševanja kot smo mu priča v zadnjih mesecih ne pomnimo«, se strinja tudi direktor podjetja Enertec d. o. o. z blagovno znamko Moja elektrarna Peter Kumer.
V spodnji tabeli so navedeni statistični podatki fotovoltaičnega trga v letu 2021 v Sloveniji.
Štajerska posejana s sončnimi elektrarnami
Največ streh hiš opremljajo sončne naprave v Podravju in na Celjskem. Sledijo Ljubljanska regija, Prekmurje in Gorenjska, na repu regiske porazdelitve sončni elektrarn pa sta Goriška in Primorska. Slovensko povprečje konec leta 2021 je znašalo 222 W/prebivalca.
V prid sončnih elektrarn tudi narava
Da ima Slovenija odlične naravne danosti za izkoriščanje sončne energije ni skrivnost. Uvrščamo se namreč med bolj osončene države v Evropi. Po podatkih Laboratorija za fotovoltaiko in optoelektroniko, je sončno obsevanje na vodoravno površino v letu 2021 doseglo rekordno vrednost zadnjih desetih let, in sicer 1344 kWh/m2. Le 0,8 % manj od rekordnega leta 2011.
Letna rast povprečne vrednosti sončnega obsevanja na vodoravno površino znaša 6,4 Wh/m2 in smo blizu vrha povečanega sevanja sonca. Skrb vzbujajoči podatki, ki so posledica klimatskih sprememb in delovanja sonca.
Cene elektrike v nebo, kakšne so napovedi?
Konec lanskega leta smo bili priča tudi prvi večji podražitvi električne energije. Referenčna cena električne energije za leto 2022 je bila tako postavljena na 120,67 €/MWh. Podražitve že občutijo tudi gospodinjstva. Kakšne so napovedi?
Na Mednarodni agenciji za energijo ocenjujejo, da se bo v letu 2022 nadaljevala rast povpraševanja po električni energiji – v primerjavi z letom 2021 naj bi se poraba zvišala za 3 %. Glede na to oceno naj bi bil pritisk na oskrbovalne verige energentov nekoliko manjši kot v letu 2021, bodo pa, kot navajajo, dejanske razmere še naprej močno odvisne od gibanja cen premoga, plina, nafte in emisijskih kuponov.
Ob tem dodajajo, da cene energentov tudi v začetku leta 2022 ostajajo na relativno visoki ravni, vojna med Rusijo in Ukrajino pa zaenkrat še ne dajaje indikacij po kratkoročni umiritvi cen.
Zanesljiv ponudnik je ključ do stroškovne učinkoviti, neodvisnosti in samozadostnosti, ki jih nudi samooskrbna sončna elektrarna. V osrčju štajerske prestolnice deluje naša uigrana ekipa, ki bo z v vami na vsakem koraku do sončne prihodnosti.